Oświetlenie do kuchni i jadalni – jakie warto wybrać?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dziennie spędzamy ogromne ilości czasu. Być może się tego nie odczuwa, ale przygotowanie każdego z kilku posiłków w ciągu dnia oraz zjedzenie go w jadalni, może skrócić nasz dzień nawet o parę godzin.

Na powierzchniach, w których na co dzień gotujemy i spożywamy, światło musi być naprawdę solidne. Choć nie zawsze się go używa, to już na etapie wykonywania instalacji należy o nie zadbać. Samo rozstawienie oświetlenia w projekcie może przyprawiać o zawrót głowy. Ważny jest również wybór konkretnego typu lamp. Sprawdźmy więc, które propozycje okażą się najlepsze dla pomieszczeń kuchennych i jadalni.

Oświetlenie główne – centralne

Jeszcze do niedawna, najlepszym rozwiązaniem było umocowanie jednej, dużej lampy na środku pomieszczenia. W teorii, urządzenia te równomiernie dystrybuowały światło na całej powierzchni. Minusem był natomiast zbyt duży pobór energii elektrycznej oraz niekoniecznie dobry aspekt wizualny. Nie chodzi oczywiście o samą lampę, a o efekt świetlny, jaki ta powinna zapewniać. W niektórych zakamarkach będzie widoczny nieprzyjemny cień, co niekorzystnie wpłynie na prezentację całej kuchni.

To jednak nie wszystko. Największą wadą jednolitego oświetlenia na środku pomieszczenia jest zasłanianie sobie promieni świetlnych. Przygotowując posiłek ustawiamy się przeważnie przodem do mebli kuchennych, które znajdują się przy ścianie. To sprawia, że do miejsca gotowania, światło prawie nie dociera.

Dobrym sposobem jest więc zamiana jednolitych lamp na oprawy wpuszczane. Posiadają one przeróżne kształty i kolory, a także można je swobodnie ustawiać. Pozwoli to oświetlić każdy, nawet najmniejszy punkt całego pokoju. Często w ramach oświetlenia głównego w kuchni stosuje się jeszcze plafony bądź listwy halogenowe.

Oświetlenie do kuchni i jadalni – jakie warto wybrać?

Oświetlenie nad wyspę – dodatkowe

Popularne „wyspy” stanowią doskonały element oddzielenia kuchni od jadalni. Z pewnością niejednokrotnie u kogoś w domu spotkaliśmy się z tego typu rozwiązaniem. Planując jej budowę w naszym domu, warto od razu wybrać odpowiednie oświetlenie. Nie da się ukryć, że najwięcej uroku dodają jej oprawy zwieszane. W połączeniu z oświetleniem głównym w postaci opraw podtynkowych bądź plafonów, stanowią doskonałą część aranżacji wnętrza. Takie oprawy są sprzedawane w naprawdę przeróżnych kształtach. Możliwe jest znalezienie ich w formie walca, półokręgu, czy nawet długiej linii.

Oświetlenie do jadalni

Prawdę mówiąc, dobrym rozwiązaniem do jadalni będzie żyrandol. Zwisająca lampa ma za zadanie jedynie dystrybuować światło na stół po to, by można było swobodnie spożywać posiłek. Nie ma natomiast żadnej reguły mówiącej o tym, że światło to ma być punktowe. Całkiem rozsądną opcją jest także zastosowanie opraw zwieszanych nad stołem w jadalni.

Oświetlenie pod meble

Mówi się, że paski LED umieszczane pod meblami są światłem dodatkowym. My natomiast uważamy, że w większości przypadków oświetlenie to godnie zastępuje światło centralne. Mowa oczywiście o czasie przygotowywania posiłku. To właśnie wtedy niezbędna jest jasność, ale tylko tam, gdzie faktycznie gotujemy. Takie rozwiązanie zużywa znacznie mniej prądu i jest niezbędne przy obecności jedynie żyrandolu centralnego w kuchni.