Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Zarządzanie własnym biznesem może być trudne, ale niektóre z podstawowych formalności mogą pomóc w zachowaniu spokoju ducha. Musisz śledzić finanse, planować z wyprzedzeniem podatki i inne zobowiązania, znaleźć pracowników i wiele więcej. Niektórzy decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości, ale tak naprawdę najlepiej wyznaczyć profesjonalistę z jakimś systemem. Może to być biuro rachunkowe lub specjalne oprogramowanie, z którego korzystają. Jak wygląda księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej i ile kosztuje? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te dwa zasadnicze pytania.

Księgowość, a jednoosobowa działalność gospodarcza

Bycie księgowym w małej firmie to obowiązek, którego nie da się uniknąć. Każdy przedsiębiorca musi to zrobić - bez wyjątku. To kwestia, która budzi najwięcej wątpliwości wśród osób, które chcą założyć własny biznes, głównie dlatego, że uważają, że nie stać ich na kosztowną usługę. W rzeczywistości jednak nie jest to takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona na dwa sposoby: w formie ewidencji przychodów lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Koszt księgowości

Każdy nowy przedsiębiorca zastanawia się nad zatrudnieniem specjalisty, który księgowość ma w jednym palcu. Istnieje wiele zalet posiadania księgowego. Ale ile to może kosztować? Właśnie to pytanie zadają sobie najczęściej przyszli przedsiębiorcy. Powierzenie spraw księgowych jest zdecydowanie wygodne, w przypadku braku czasu. Dodatkowo często wolimy powierzać pracę specjaliście, aby mieć pewność, że wszystko jest zrobione od A do Z. Ciężko powiedzieć, ile dokładnie kosztuje prowadzenie księgowości dla firmy jednoosobowej, ponieważ wpływać na to będzie kilka czynników. Między innymi zakres usług, rodzaj przedsiębiorstwa, czy ilość miesięcznych faktur. Możemy zatrudnić prywatnego księgowego lub skorzystać z usług biura rachunkowego, które przy mniejszym budżecie będzie lepszą opcją. Przy prywatnych księgowych trzeba liczyć się z wydatkiem większym niż 1000zł.