Jak trenować bieganie?

Bieganie może zrobić dla Ciebie wiele dobrych rzeczy, na przykład zmniejszyć ryzyko chorób, poprawić nastrój i pomóc w kontroli wagi. To nic nie kosztuje, możesz to robić w dowolnym miejscu, a spalone kalorie to dodatkowy bonus. W tym artykule dowiesz się, jak zacząć trenować efektywne bieganie.

Od czego zacząć?

Najczęstszym błędem, gdy ludzie chcą zadbać o formę, jest założenie butów, szortów i t-shirtu, a następnie pójście pobiegać. Może to uszkodzić stawy i utrudnić Ci rozpoczęcie treningu w przyszłości. Dobra rutyna biegania zaczyna się od ustalenia celów i wcześniejszego przygotowania ciała. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia jakiejkolwiek aktywności powinna być kontrolna wizyta u lekarza. Wykonaj podstawowe badania, aby być pewnym że taki trening nie zaszkodzi twojemu zdrowiu.

Drugim krokiem jest codzienna aktywność fizyczna. Zadbaj o prawidłowe rozciąganie ciała, unikaj noszenia ciężkich ciężarów, zacznij wychodzić na 30-minutowe spacery. Jeśli chcesz zacząć trenować bieganie, twój organizm musi się przyzwyczaić najpierw do tego.

Jak trenować bieganie?

Czy trenowanie biegania jest dla każdego?

Istnieje kilka przeciwskazań przy których lepiej nie trenować takiej aktywności fizycznej, jaką jest bieganie. Między innymi są to choroby przewlekłe, np. cukrzyca, wszelkiego rodzaju kontuzje, bóle kręgosłupa, problemy z sercem. Jeśli jesteś osobą otyłą i planujesz trenować bieganie warto najpierw dobrać odpowiednią dietę i ćwiczenia wspomagające.

Strój i obuwie do biegania

Nie jest zaskoczeniem, że podczas biegu to Twoje stopy będą odczuwać ciężar. Dlatego potrzebują dodatkowej ochrony, w przeciwnym razie wszelkie wstrząsy spowodowane przez górną część ciała dotkną kolan, bioder i kręgosłupa. Udaj się do sklepu sportowego i uzyskaj fachową poradę. W oparciu o typ podbicia specjalista ustali typ buta i pomoże w doborze najbardziej odpowiedniego modelu.

Strój do biegania powinien być wygodny, nie może krępować ruchów i nie przegrzewać. Odblaskowe ramki i inne odblaskowe elementy mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Zwłaszcza podczas biegania po zmroku. Jeśli nie masz pewności, jakie ubrania wybrać, zdecyduj się na ubrania wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Te ubrania oddychają, pozwalając skórze utrzymać optymalną temperaturę.