Kraul jest najbardziej efektywnym sposobem pływania, ponieważ zużywa mniej energii. Triathloniści i pływacy, którzy muszą szybko pokonywać dystans, często korzystają z tej techniki. Styl może być trudny do wykonania, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci go opanować!
Kraul - nauka pływania
Wiele osób, które chcą nauczyć się kraulu, zastanawia się „jak długo muszę ćwiczyć, zanim spróbuję triathlonu?” Technika jest kluczem do sukcesu. Aby dobrze pływać, musisz skoncentrować się na ułożeniu dłoni i nóg. Utrzymanie ciała w tym samym kierunku jest trudne, ale jest niezbędne, aby być mistrzem tej techniki.
Praca rąk - zaczynamy od położenia ciała na wodzie. Ręce i nogi muszą być wyprostowane. W tej technice ruchy rąk wykonywane są na przemian. To właśnie ręce są kluczowym elementem odpowiadającym za prędkość. Wchodząc bardziej w szczegóły - najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce, a dopiero później łokieć. Dłoniom powinno towarzyszyć uczucie “zbierania wody”.
Podczas pracy nóg w kraulu zwykle stosuje się ruchy naprzemienne. Nogi odpowiadają za utrzymanie równowagi ciała.
Ważnym elementem jest również pozycja głowy, która podczas pływania tym stylem powinna być cały czas zanurzona. Łapanie oddechu powinno nastąpić co kilka ruchów rękami odwracając głowę ponad linię ramienia.
Rozwój mięśni
Kraul może pomóc ujędrnić mięśnie i ukształtować sylwetkę. Lekarze zwracają również uwagę na inne korzyści, takie jak: niwelowanie wad postawy, lepszy metabolizm, czy dotlenienie organizmu. Pływanie pozwala też spalić dużo kalorii. Jest to świetna wiadomość dla osób odchudzających się. Trudno więc o bardziej efektywny, a jednocześnie całkowicie bezpieczny trening. Dodatkowo pływanie kraulem pozytywnie wpływa na nastrój, zwiększając optymizm. Z badań wynika, że osoby uczęszczające na basen są bardziej szczęśliwe i odporne na stres. A na sam koniec przychodzimy z bardzo dobrą wiadomością - pływać każdy może. Nie liczy się czy masz 18, czy 50 lat. Uwierz w siebie i spełniaj swoje cele.