Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie

sp3logo.png

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie

Ważne!

Kwarantanna domowa jest trudnym czasem nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Nasze pociechy nie do końca rozumieją, co obecnie dzieje się wokół nas, zdarza się, że powtarzają pomiędzy sobą krążące w sieci fake newsy (nieprawdziwe informacje) – co dodatkowo wzmaga ich strach. Ograniczone do minimum wyjścia z domu sprawiają, że na nowo trzeba zdefiniować swoją rzeczywistość i przystosować się do niej. Poniżej znajdą Państwo kilka porad, co robić:
1) Stwórzcie wraz z dzieckiem domową rutynę – chociaż rutyna z pozoru wydawać może się nudna, przewidywalność naszych działań sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Razem z dzieckiem stwórzcie harmonogram poszczególnych dni. Ważne, by oprócz szkoły znalazł się tam czas na przyjemności i działania podjęte razem z rodziną. 
2) Rozmawiajcie o swoich odczuciach – zamknięcie w domu i izolacja wzbudza strach i lęk w nas wszystkich. Pozwólmy dzieciom opowiedzieć o tym, co czują, wyrazić to. Często namalowanie strachu pomaga go oswoić. Porozmawiajcie z dzieckiem na temat tego, czym jest koronawirus, omówcie nieprawdziwe informacje. 
3) Ograniczcie docierające do dziecka informacje o koronawirusie – często w mediach znajdują się nieprawdziwe informacje na ten temat. Ciągłe sprawdzanie wiadomości wzbudza w nas napięcie. Ważne, by być na bieżąco z informacjami, nie oznacza to jednak, by co godzinę sprawdzać, co dzieje się w kraju. 
4) Pamiętajcie o wsparciu również dla siebie – jest to czas trudny nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Wygospodarujcie dla siebie dziennie chociaż godzinę, którą poświęcicie na przyjemności. 
Paulina Osuch-Skonieczna,Agnieszka Haupt, Jerzy Szwaciński

Skip to content