Jak pielęgnować drzewa owocowe?

Jeśli kochasz pyszne owoce, takie jak jabłka, gruszki, brzoskwinie czy czereśnie – warto zasiać je w swoim ogrodzie. Za dzieciaka pewnie każdy z nas biegał do swoich dziadków, którzy byli mistrzami w sadzeniu drzew owocowych. W końcu nie ma to jak domowy kompot z czereśni z ogródka. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o takie drzewko. Trochę uwagi i stworzysz swój własny owocowy kącik! Gwarantujemy, że członkowie rodziny będą przychodzić w odwiedziny znacznie częściej, a dziadkowie będą dumni ze swoich wnuków.

Jak uprawiać drzewo owocowe?

Pierwszym krokiem jest wybranie rodzaju owoców, który będzie odpowiedni dla twojego obszaru. Na północy rosną jabłka, czereśnie i gruszki. Natomiast na południu brzoskwinie. Pamiętaj, że sadzonki potrzebują słońca. Drzewo owocowe odsłania korzenie na wiosnę, a wbija się w ziemię w trakcie sezonu.

Posadź drzewko jak najszybciej po przyniesieniu do domu. Głębokie sadzenie może uszkodzić korzenie. Drzewo powinno być sadzone na tej samej głębokości, co w doniczce szkółkarskiej. Korzenie drzew należy podlewać przed i po posadzeniu. Upewnij się, że gleba jest rozluźniona, a korzenie moczone w wodzie przez dobre 10 minut. Wodą uszczelnisz glebę wokół podstawy. Końcowym elementem jest przywiązanie drzewa do podpórki, którą można usunąć po drugim roku.

Podlewania drzewa owocowego

Podlewaj drzewo co tydzień przez pierwszy rok, w razie potrzeby więcej w czasie upałów. Użyj zrównoważonego nawozu ogólnego lub specjalnego do drzew owocowych.

Szkodniki - jak im zapobiec?

Ważne jest, aby podjąć środki zapobiegawcze, aby chronić swoje drzewa i utrzymywać je w zdrowiu. Pod koniec zimy wyświadcz swoim drzewom przysługę i spryskaj je olejem parafinowym - dostępnym w każdym sklepie ogrodniczym lub szkółce. W ten sposób nie tylko zapobiegasz problemom z robakami, ale także chronisz swoje drzewa przed szkodliwymi owadami w pobliżu!

Jak pielęgnować drzewa owocowe?

Jak przycinać drzewa owocowe?

Ideą przycinania drzewek owocowych jest utrzymanie dobrze wykształconego drzewa oraz utrzymanie zdrowego plonu. Późnym latem, po zbiorach, ponownie przytnij gałęzie, aby nadać im kształt i usuń wszelkie skrzyżowane i złamane gałęzie. Drzewa również można wzmocnić zimą, aby chronić je przed ostrym wiatrem lub złą pogodą.